محتوا انواع مختلفی دارد که هر نوع اهمیت خاص خود را دارا است. محتوای ستونی یکی از مهمترین نوع محتوا شناخته می‌شود که هم کاربرپسند است و هم به سئو سایت کمک بسیاری می‌کند. در این مقاله ضمن معرفي محتواي ستوني يا پيلار كانتنت به زوایای مختلف این نوع از محتوا می‌پردازیم.

معرفي محتوای ستونی یا پیلار کانتنت

در مبحث تولید محتوا گاهی به موضوعاتی می‌رسیم که بسیار گسترده‌تر از آن هستند که بتوان آن‌ها را در یک مقاله خلاصه کرد. برای پرداخت به این موضاعات نیاز به محتواهای عمیق، جامع و کاملی است. اینجاست که محتوای ستونی یا pillar content وارد عمل می‌شود.

به عبارتی محتوای ستونی یک محتوای جامع است که هر اطلاعاتی را که مخاطب به آن نیاز دارد پوشش می‌دهد. به دلیل اهمیت ویژه‌ای که این نوع از محتوا دارد، به آن محتوای ستونی گفته می‌شود به این معنی که محتوای ستونی حکم ستون را در وب سایت دارد.

ارتباط محتوای خوشه‌ای با pillar content چیست ؟

محتواي ستوني يا پيلار كانتنت را به دلیل جامع بودن نمی‌توان در بخش نوشته‌های سایت قرار داد و باید برای آن صفحه تعریف کرد. این محتوا قسمتی از مدل محتوای خوشه‌ای (cluster content) به حساب می‌آید.

برای مثال، درباره‌ی موضوعی که می‌دانیم رتبه‌ی بالایی در گوگل کسب خواهد کرد، محتوای ستونی ایجاد می‌کنیم. سپس درباره‌ی بخش‌های مختلف موضوعمان ریز مقالاتی تولید می‌کنیم که بسیار جزئی‌تر و عمیق‌تر هستند. از آن ریز مقالات به محتوای ستونی و از محتوای ستونی به آن محتواهای خوشه‌ای لینک می‌دهیم و به این صورت با لینک سازی قوی و مرتبط رتبه‌ی سایتمان را بالا می‌بریم.

در واقع محتوای ستونی مطلبی کلی و عمومی است که با آن برای سایت خود ترافیک می‌گیریم. در مقابل محتواهای کلاستر تخصصی‌تر و جزئی‌تر هستند. ضمن اینکه ارزیابی گوگل از محتوا تنها بر اساس کلمه‌ی کلیدی نیست بلکه ارتباط محتواهای تولید شده نیز در سئو سایت تأثیر بسیاری دارد. به طور خلاصه می‌توان گفت مدل خوشه‌ای دارای دو بخش است:

  1. Pillar: که ستون و هسته‌ی محتوا است.
  2. Cluster: که شاخ و برگ ستون محتوا هستند.
بیشتر بخوانید:  بایدهای عکاسی محصولات

انواع محتوای ستونی

موضوعات بسیاری هستند که می‌توانید در این نوع محتوا از آن‌ها بهره ببرید. برای مثال می‌توانید به چیستی مطلبی بپردازید یا محتوای کاملی در مورد ویژگی‌ها ی یک محصول یا خدمات، عملکرد آن، کاربرد آن و … بنویسید و برای هر قسمت محتوای خوشه‌ای بسازید یا بسیاری موارد دیگر. اما به طور کل دو قالب رایج در تولید محتوای ستونی به کار برده می‌شود که کاربرد آن‌ها بستگی به حوزه‌ی کاری و مطالب آن دارد.

  • محتوای x10: محتوایی که 10 برابر محتواهای عادی ارزشمند است. صفحات این محتوا به جای پرداخت مختصر و تشویق کاربران به ادامه مطلب با call to action یا تماس، محتواهایی طولانی را در بر دارند که کاربر می‌تواند در این صفحات همه چیز را درباره‌ی یک موضوع خاص بداند.
  • محتوای لیستی: که به معرفی لیستی از منابع در مورد یک حوزه پرداخته می‌شود. تمرکز این محتوای ستونی استفاده از پیوندهای داخلی و خارجی و لینک کاربران به بهترین مطالب مرتبط با محتوای ستونی است.

نحوه‌ی ساخت محتوای ستونی

ساخت محتوای ستونی و خوشه‌ای کار گوگل را در تشخیص صفحات شما و ارتباط آن‌ها با هم آسان کرده و باعث می‌شود گوگل رتبه‌ی خوبی برای شما قائل شود و در صورت جستجوی کاربران در مورد موضوع مربوط به سایت شما، شما را در لیست معرفی‌های اولیه خود قرار دهد. با این وجود مواردی هستند که در ساخت محتوای پیلار یا ستونی وب سایت خود باید در نظر داشته باشید:

  • مشخص کردن پرسونای مخاطب: در قدم اول باید هدف و محتوایی که قرار است تولید کنید و مهمتر از آن مخاطب‌های خود را بشناسید. شناخت مخاطب‌ها، خواست‌ها، نیازها، نظرهایشان و … کمک می‌کند تا برای آن‌ها ارزش ایجاد کرده و مؤثرتر عمل کنید.
  • تحقیق بر روی کلمات کلیدی: جستجو و شناخت کلمات کلیدی به شما این امکان را می‌دهد تا در حالی که از موضوعات بیش از حد رقابتی دوری کرده‌اید، موضوعاتی مخاطب پسند و مرتبط تولید کرده و ترافیک سایتتان را بالا ببرید. این موضوع روند تولید محتوای شما را هدفمندتر می‌سازد.
  • لینک محتواهای قدیمی به محتواهای جدید: در صورتی که محتواهای قبلی سایت با محتواهای جدیدتان مرتبط است، حتماً آن‌ها را به محتواهای تازه لینک دهید.
  • پاسخ به سؤال‌های رایج: محتوای ستونی شما باید برای هر سؤالی که کاربر جستجو می‌کند، پاسخی داشته باشد و در صورت نیاز به اطلاعات جزئی‌تر از طریق لینک سازی کاربر را به محتواهای خوشه‌ای هدایت کند.
  • تبلیغ محتوای ستونی: محتوای ستونی خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های دیگر تبلیغ کنید و اینگونه برای سایت خود ترافیک بگیرید.
بیشتر بخوانید:  بهترین نرم افزارها برای ساخت موشن گرافیک با موبایل

در آخر باید یادآور شویم محتواي ستوني يا پيلار كانتنت می‌تواند ترافیک بالایی را روانه‌ی سایت شما کند. سپس با جذب مخاطب و لینک سازی به محتواهای خوشه‌ای می‌توانید کاربر را به گردش در سایت خود تشویق کنید. ارتباط این دو نوع محتوا و رعایت نکات گفته شده برای سئو سایت شما کمک بزرگی خواهد بود. پس در تولید محتوای پیلار با کیفیت در سایت خود بسیار تلاش کنید و دقت به خرج دهید.